👤

Dupa o ieftinire cu 30% , pretul unui obiect devine 854 lei. Pretul initial al obiectului este....
Rezolvarea efectiva nu doar rezultataul va rog!


Răspuns :

854=70%
(854*100)/70=1220 lei
x-pretul initial
x.........100%
854..........70%
rezulta ca x=854 ori 100%/70%=8540/7=1220 lei