👤

Un autoturism a parcurs un traseu in doua zile.In prima zi a parcurs 30% din lungimea traseului ,iar in a doua zi autoturismul a parcurs restul de 350km.Care este lungimea traseului?


Răspuns :

a=lungimea traselui
100%- 30%=70% a parcurs a 2-a zi
a x 70%=350km
a = 350:70%= 500 km are traseul

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari