Răspuns :
a)concentratia=(masa dizolvatul impartit la masa solutie)*100 10=(md/700)*100;10=md/7;md=70g(masa substantei dizolvate) b)masa solutie=masa substanta dizolvata+masa apa m H2O=700-70=630g c)m apa=630-200=430g m solutie=430+70= 500g c=(70/500)*100=70/5=14% sper ca te-am ajutat :)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!