👤

Un elev trage o cutie cu masa de 15 kg pe un drum orizontal prin intermediul unui cablu cu masa neglijabila, orientat la un unghi a=6 grade fata de drum, deplansandu-se rectiliniu si uniform. Coeficientul de frecare dintre cutie si drum este miu=5 si considerand g= 10 N/Kg, calculati valoarea fortei exercitata de elev asupra cablului. Ma ajutati...va rog?? 


Răspuns :

cred ca era a =60 grade
Vezi imaginea BGRIND45