Răspuns :
Răspuns: 2 lei costă un creion
Explicație pas cu pas:
- Metoda comparației
5 creioane ................. 3 pixuri ........... 19 lei l × 2
3 creioane ..................6 pixuri ........... 24 lei
_________________________________
10 creioane ................ 6 pixuri ............38 lei
3 creioane ..................6 pixuri ........... 24 lei
___________________________________ scad relațiile
7 creioane ................./ ....................... 14 lei
14 lei : 7 = 2 lei costă un creion
_________________________
( 24 - 3×2) : 6 = 18 : 6 = 3 lei costă un pix
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!