👤

Intr-un cilindru cu 250 grame de apa se toarna 3 grame de cerneala.Ce fenomene au loc?Ce concentratie va avea solutia dupa raspandirea uniforma a cernelei in apa?

Răspuns :

Are loc fenomenul de difuzie.
m apa=250 g
md = 3 g

ms=253
c=md/ms *100
c=300/253
c=1,19 %
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari