👤

intrun depozit se aflau 13 547 kg cartofi si au mai fost adusi prima data 8305 kg si a doua oara cu 1079 kg mai putin din depozit s-au vandut 97 saci de cate 45 kg cartofi fiecare si 39 saci de cate 60 kg fiecare ce cantitate a ramasin depozit?
va rog ajutati-ma 



Răspuns :

Daca din 13 547 il adunam cu cele 8305 =
din numarul pe care lai obtinut scadem 1079 si 1000

13547-8305=21852 
21852-1079=20773
20773-1000=19773