Răspuns :
1h = 60 min = 60*60 s = 3600 s
1 zi = 24 h = 24*60 min = 1440 min=1440*60 s = 86400 s
Deci: impartim 77055 min in grupe de cate 1440 min (cate min are o zi) si aflam numarul de zile; pentru ore, impartim restul de minute in grupe de cate 60 min si obtinem:
77055 min = 53 zile+735 min = 53 zile+12 h + 15 min
14129 s=3 h + 55 min + 29 s
(am impartit 14129 s in grupe de cate 3600 s cate are o ora, apoi ce a ramas am impartit in grupe de cate 60 s cate are un minut)
0,3 h= 0,3*60 min=18 min
1 zi = 24 h = 24*60 min = 1440 min=1440*60 s = 86400 s
Deci: impartim 77055 min in grupe de cate 1440 min (cate min are o zi) si aflam numarul de zile; pentru ore, impartim restul de minute in grupe de cate 60 min si obtinem:
77055 min = 53 zile+735 min = 53 zile+12 h + 15 min
14129 s=3 h + 55 min + 29 s
(am impartit 14129 s in grupe de cate 3600 s cate are o ora, apoi ce a ramas am impartit in grupe de cate 60 s cate are un minut)
0,3 h= 0,3*60 min=18 min
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!