👤

Un raspuns repede va rog...
O hidrocarbura are raportul de masa C:H=5:1,iar 0.05moli reprezinta 3.6g. Afla care e hidrocarbura.


Răspuns :

0.05 moli .............. 3.6 g
1 mol ................... x
x=72 (masa hidrocarburii)

[tex] \frac{72}{5+1} = 12[/tex]

12*5 = 60 grame carbon, adică 5 atomi
12*1 = 12 grame hidrogen, adica 12 atomi

=> C5H12 (pentan)