un avion decoleaza cu 216km/h dupa ce a parcurs 1200 metri . a. ce acceleratie are avionul ?? b. cat a durat decolarea merci daca poate cineva sa ma ajute
a) Scriem ecuatia lui Galillei S=V²/2*a de unde scoatem a=V²/2*S V=216km/h=60m/s a=60²/2*1200 a=3600/2400=1,5m/s² b) V=a*t de unde t=V/a=60/1,540 secunde Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!