Din doua localitati A si B situate la distanta d=150 km pleaca unul spre celalalt un ciclist si un motociclist.Motociclistul parcurge pana in momentul intalnirii o distanta dubla in raportul cu ciclistul . Ce distanta a parcurs fiecare? VA ROG CINE MA POATE AJUTA!!!
Daca biciclistul a parcurs o distanta s atunci motociclistul a parcurs 2*s iar impreuna s+2*s=150km 3*s=150km s=250/3=50km a parcurs bicilistul motociclistil a parcurs 2*s adica 100km sau 150-50=100km Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!