Sa se determine masa de solutie de substanta- propanol, de concentratie 30% care se poate obtine din 44,8l(c.n.) in conditii normale de substanta-propena, considerand reactiile totale.
pai cred ca asa se face ms=md supra concentratie ori 100=1.4 pt ca faci masa molara a lu C3H6=12 ori 3+6 si dupa ce calculezi asta faci ^^^^^^ aia de mai sus md supra concentratie ori 100 si o sa vezi ca-ti da 1.4 (ca sa aflii ms)asa si ca sa aflii aia cu 44,8 l stiind ca V gaz =22,4 tu ai numai un singur mol deci este egal cu 22,4 l . Nush daca ai inteles dar scrie asa!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!