Doi biciclisti se iau la intrecere. .Primul parcurge 2km in 5 minute iar al doilea parcurge 500dam in 10 minute.Dupa 3ore ,castigatorul ajunge la destinatie. a)Care dintre biciclisti a castigat cursa? b)Cati kilometri are drumul?
a) 500 dam = 50 hm 2 km = 20 hm 50 : 10 = 5 hm ( intr-un minut) 20 : 5 = 4 hm (intr-un minut) Biciclistul care a castigat este al doilea. b) 1 ora = 60 minute 5 x 180 = 900 4 x 180 = 720 900+720 = 162 km are drumul
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!