👤

Calculati masa de apă care se evapora din400 g solutie acida 20% pt a obtine o solutie cu concentratia de 3 ori mai mare???? Va rog din inima sa ma ajutati cat mai repede!!!Va rog mult

Răspuns :

m(sol)=400g
c=20%*3
--------------------
m(H₂O)=?

------------------------------
c=20%*3=60%
c=md*100 totul pe md+ m(H₂O)
md=m(sol) * 100 totul pe c
md=400g*100 totul pe 60
md=40000 pe 60 
md=666,6
c=666,6g *100 totul pe 666,6 + m(H₂O)
c=66660 totul pe 666,6 + m(H₂O)
prima o amplifica cu 666,6 +m(H₂O) adica concentratia
666,6 + 66660*m(H₂O)=66660
⇒66660*m(H₂O)=66660-666,6
⇒66660*m(H₂O)=
De aici nu mai stiu 
Nu cred ca am facut totul bine 
:(((
Nu stiu bine daca am facut la concentrtie

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari