👤

calculeaza masa substantei ce se obtine la interactiune a 11.2 l de Cl si H (c.n.)

Răspuns :

Cl2+H2=2HCl
folosim formula m/Mr=V/Vmolar
M(HCl)=36,5g/mol si * cu 2 mol=73 g/mol
inocuim  x/73=11,2/22.4=36,5 g masa de HCl