👤

Un elev cumpara caiete la pretul de 2 lei si respectiv 4 lei bucata , cheltuind 200 de lei . Stiind ca a cumparat 63 de caiete , calculati cate caiete a cumparat la 2 lei bucata si cate caiete a cumparat la pretul de 4 lei bucata . 

Răspuns :

a+b=63
2a+4b=200
a=63-b
2(63-b)+4b=200
126-2b+4b=200
2b=74
b=37 caiete cu 4lei
a=63-37=26 caiete cu 2lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari