Răspuns :
dacă vasul e jumătate gol, avem H apă=5 cm
Volumul apei va fi=50*40*5=10.000 cm cubi=10 dm cubi=10 litri (1 litru=1 dm cub)
Volumul apei va fi=50*40*5=10.000 cm cubi=10 dm cubi=10 litri (1 litru=1 dm cub)
v=L*l*h
v=50*40*10
v=20 000 cm ³
pe jumatate gol inseamna jumatatea inaltimii deci 10:2=5 h=5 cm
v=50*40*5
v=10 000 cm³
sau
20 000:2=10 000 cm³
v=50*40*10
v=20 000 cm ³
pe jumatate gol inseamna jumatatea inaltimii deci 10:2=5 h=5 cm
v=50*40*5
v=10 000 cm³
sau
20 000:2=10 000 cm³
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!