👤

Calculeaza masa si cantitatea de substanta a cuprului care se formeaza in urma reactiei dintre zinc,avind masa de 6,5 g,cu solutia de CuSO4?

O placa de zinc a fost introdusa in solutie de sulfat de fiet(II).Peste un timp placa a devenit mai usoara cu 0,9 g.Care este masa fierului depus pe placa?


Răspuns :

scriem reactia chimica si datele problemei : ( M ZN= 65 , M Cu= 64)

Zn + CuSo4 =ZnSo4 + Cu
6,5                              x
65                              64

aflam x , x = 64 * 6,5 /65  , x =6,4 g Cu 

la urmatorul : Zn+FeSo4=ZnSo4+Fe
                   0,9                         y
                  65                          56

aflam y = 0,9*56/65 = 19,38 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari