👤

Carl Lewis a stabilit recordul mondial la 100 m plat parcurgand aceasta distanta in 9,86 s.Calculati viteza medie in m/s si km/h


Răspuns :

100 m = 9,86 s
1 000 m = 98,6 s
1 ora = 3 600 s prin regula de trei simple avem :
3 600 x 1000 = 3 600 000
3 600 : 98,6 = 36 511 m/h = 36,511 Km/h
36 511 : 3600 = 10,14 m/s
Totul cu aproximatie de cateva zecimale
verificare: 10,14 x 9,86 = 99,98 cu aproximatie 100 m ca in problema.
Multa bafta

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari