👤

O clorura a fosforului contine 31 g P si 177,5 Cl iar alta 31g P si 106,5 g Cl.Determinati formulele celor doua cloruri.Va rog sa ma ajutati.Multumesc!

Răspuns :

Formulele chimice sunt: PClx si PCly unde nr atomilor de fosfor este identic si calculezi nr atomilor de clor folosind raportul de masa stiind A Cl = 35,5

177,5 impartit la 35,5 = 5 atomi clor =>PCl5 - pentaclorura de fosfor
106,5 impartit la 35,5 = 3 atomi clor =>PCl3 - triclorura de fosfor

Folosesti raportul deoarece ti se da cantitatea de clor din acea clorura si raportul este cel care iti va da nr intreg de atomi de clor din fiecare molecula
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari