👤

Se obtine apa prin reactia dintre 10 moli de O2 cu hidrogen.Ce masa de Na2SO4 se dizolva in apa formata pt a se obtine o solutie de concetratie 12,5 %?

Răspuns :

2H2O+Na2SO4⇒H2SO4+2NaOH
Pentru 10 moli de O2 rezulta 10 moli de H2O
In 10 moli H2O..........xg Na2SO4
     2.........................142g
MNa2SO4=23×2+16×4+32=142g/mol
⇒x=10×142/2=710g Na2SO4 de concentratie 100%
In 100g solutie........710gNa2SO4
    12,5......................y
⇒y=88.75g Na2SO4
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari