👤

Se ard complet 300kg de carbune de puritate 20%.
Ce cantitate de grame si moli de reactie se obtine?


Răspuns :

C+O₂=CO₂
x=masa de carbon pur
x=300000g*20/100=60000g Carbon pur

Masa molara CO₂=12+2*16=44g
y=masa de CO₂ obtinuta
y=44*60000/12=220000g CO₂=220kg CO₂

1mol.........................44g
z moli.......................220000
z=220000*1/44=5000 moli CO₂=5 kmoli CO₂

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari