👤

Un mobil se deplaseaza pe jumatate din distanta de parcurs cu viteza [tex] v_{1} [/tex] 54 km\h iar pe cealalta jumatate din distanta cu viteza [tex] v_{2} [/tex]25m\s . Care este viteza medie pe intregul parcurs ?(rezultat da : v = 18,75 m/s , dar nu stiu cum sa ajung la acest rezultat) 

Răspuns :

d/2 = v1·t1    t1 = d/2v1    v1 = 54km/h = 54000/3600 = 15m/s
d/2 = v2·t2    t2 = d/2v2
t = t1 + t2 = d/2 ·(1/v1+ 1/v2) = d(v1 + v2)/(2v1v2)
Vm = d/t = d· 2v1v2/d(v1 + v2) = 2v1v2(v1 + v2) = 2·15·25/40 = 18,75m/s
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari