👤

18.4g Na se introduc in 200gH2O. Determinati concentratia solutiei bazice obtinute.Va rog frumos,ajutati.ma!!!

Răspuns :

m _d=18,4g
m_H2O=200g
m_s=218,4g
C=? C= m_dx100 supra m_s=18,4x100 supra 218,4=1840:218,4=8,42%