👤

Pentru  a prepara 500ml solutie azotat de potasiu de concentratie molara 0,1trebuie o cantitate de potasiu. Imi trebui urgent va rog frumos



Răspuns :

2 K + 2 HNO3 ---> 2 KNO3 + H2
cM = nr moli/volum=>nr moli = cM * volum => nr moli KNO3 = 0,5 * 0,1 = 0,05moli
2 moli K........2 moli azotat
x moli K........0,05 moli KNO3       x=0,05 moli KNO3
masa de KNO3 = nr moli * masa molara KNO3 = 0,05 * 101 g =>m KNO3 = 5,05 g