👤

Suma a trei numere naturale este 1676 . Daca din fiecare se scade acelasi numar natural se obtin numerele 252 , 410 , 114 , Determinati numerele

Răspuns :

a+b+c=1676
a-x=252,a=252+x
b-x=410,b=410+x
c-x=114,c=114+x
252+x+410+x+114+x=1676
3x+776=1676
3x=900
x=300
a=252+300=552
b=410+300=710
c=114+300=414



a+b+c=1676

a-x=252

b-x=410

c-x=114

252+410+114=776

1676-776=900

900:3=300

x=300

252+300=552

410+300=710

114+300=414

Verificare:552+710+414=1676

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari