Buna. Am si eu nevoie de putin ajutor :D . O baterie formată din trei surse identice legate în serie alimentează unconsumator, ca în figura alăturată. Tensiunea electromotoare a unei surse este E0 = 12 V , iar rezistenŃa sa internă este r0 = 5,0 Ω . Un voltmetru consideratideal ( → ∞) RV, conectat la bornele unei surse, indică tensiunea U0 = 10 V .RezistenŃa internă a ampermetrului este RA = 2,5Ω . DeterminaŃi:
c. valoarea tensiunii la bornele consumatorului dacă una din surse este montată, din greşeală, cu polaritateinversă, iar rezistenŃa consumatorului are valoarea R = Ω5 .
Intensitatea curentului in circuit este: I=(E+E-E)/(R+r+r+r)=12/(5+5+5+5) A=12/20 A Tensiunea la bornele lui R este U=I*R=5*12/2=3V Rezolvarea este facuta in cazul in care ampermetrul este decuplat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!