Răspuns :
m1=13g Zn
m2= x grame acid sulfluric
Măi , trebuie să ști cum se calculează acidul sulfluric și o poți rezolva , după.
m2= x grame acid sulfluric
Măi , trebuie să ști cum se calculează acidul sulfluric și o poți rezolva , după.
Zn+H₂SO₄=ZnSO₄+H₂
Masa molara ZnSO₄=65*1+32*1+16*4=161g
x=masa de ZnSO₄ obtinuta
x=13*161/65=32.2g ZnSO₄
Masa molara ZnSO₄=65*1+32*1+16*4=161g
x=masa de ZnSO₄ obtinuta
x=13*161/65=32.2g ZnSO₄
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!