👤

Oferr 50 puncte celui care o rezolva corect!!!
pe pistonul mic al unei prese hidraulice se exercita o forta de 500 N ( newtoni) pentru a ridica un corp cu masa de 2 tone
g ( acceleratia gravitationala = 10N\Kg, aflat pe pistonul mare!
Daca aria suprafetei pistonului mic este de 5 centimetri patrati ce arie are suprafata pistonului mare?



Răspuns :

  
La o presa hidraulica, raportul dintre forta de actionare asupra pistonului mic si forta cu care actioneaza pistonul mare = raportul dintre aria supraferei pistonului mic si aria suprafetei pistonului mare.
f = 500 N
F = 2t × g = 2000Kg × g = 2000 Kg × 10N/Kg = 20000 N
a = 5 cm²
A = ? cm²


[tex] \frac{f}{F} = \frac{a}{A} \\ \\ \frac{500}{20000} = \frac{5}{A} \\ \\ A = \frac{5*20000}{500} =\frac{1*20000}{100} = 200 \; cm^{2} [/tex]





Conform legii lui Pascal, presiunea este aceeasi in toata masa lichidului, deci si sub cele doua pistoane.
P=F/s=G/S
S=s*G/F=5*20000/500=100000/500=200 cm²
Nu am nevoie de puncte! Nu stiu ce se face cu ele. Poate sa ma laud la nepoti!
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari