Din doua localitati A si B situate la distanta de 55 km,pleaca doi ciclisti,unul spre celalalt ,vitezele lor sunt: v1 =15 km/h ; v2=25km/h.primul pleaca cu o ora inaintea celui de-al doilea.Dupa cat timp din momentul plecarii primului ciclist si la ce ora se intalnesc cei doi ciclisti?
primul pleaca cu o ora inainte => se aproapie cu 15km de al doilea.=>raman 55--15=40km dupa inca o ora , ei se aproapie 15+25=40 km. raman 40-40=0km deci se intalnesc dupa 2 ore
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!