cine aude primul sunetele unui concert,un spectator aflat in sala de spectacol la distanta d1=10 m fata de orchestra sau un ascultator la radio al concertului ,la d2=500 km de sala?se stie ca sunetul are viteza v1=340 m/s iar undele radio au viteza v2=300000 km/s.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!