Lungimea traseului pe care il parcurge un autobuz in 7 pe 10 (este fractie)ore este de 20 intregi si o patrime km.El circula cu viteza de 45km/h si merge 10 statii.Cit timp se opreste in medie autobuzul in fiecare statie?
1 ora = 60 min 7/10 x 60 = 42 min timpul in care parcurge traseul 20 1/4= 20,25 81/4 x60 : 45 =27 min circula intre statii 42-27 min = 15 timp care sta in statii 15 min : 10 statii = 1,5 min = 1 min 30" sta in fiecare statie
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!