👤

calculeaza cantitatea de substanta de clor necesara la obtinerea clorurii de hidrogen cu cantitatea de 5 mol .care este masa clorului? va rog ajutatima mine am proba

Răspuns :

Cl₂+H₂=2HCl

Masa molara HCl=1*1+1*35.5=36.5g
1mol...................36.5
5moli..................x
x=36.5*5/1=182.5g HCl

y=masa de clor
y=182.5*35.5*2/2*36.5=177.5 g Cl₂