Un automobil a parcurs o distanta in 3 zile in prima zi a parcurs 35 % din drum , a doua zi a parcurs 20% din rest, iar a treia zi 642 km . Cati km are distanta ?cat a parcurs in a doua zi ?
ziua s-au parcurs au mai ramas de parcurs I 35% ·d = 0,35d 65% ·d = 0,65·d II 20% ·0,65d = 0,13d 0,65d - 0,13d = 0,52d III 0,52d = 642 ⇒ d = 1234,6 km b) 0,13d = 0,13·1234,6 = 160,5 km
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!