👤

ce masa va avea 50 de litri de hidorgen? ( rezolvarea va rog frumos)

Răspuns :

Stim ca volumul molar este de 22,4 litri 
deci 1mol de H..............22,4l H
       xmoli de H..............50 l H
   [tex]x= \frac{50}{22,4} =2,23 moli[/tex]
acum  stim ca [tex]n= \frac{m}{A} sau n= \frac{m}{M} => m=n*A sau n=n*M[/tex]
daca ai H2 adica hidrogen molecular masa=2,23*2=4,46 g H si daca ai H simplu m=2,23 g