Răspuns :
aliajul=Cu si Al=10g
Cu+HCl=nu reactioneaza
2Al+6HCl=2AlCl₃+3H₂
1mol....................22.4L
x moli...................8 L
x=8*1/22.4=0.357 moli Hidrogen
1mol.............................2g
0.357 moli....................y
y=0.357*2/1=0.714g Hidrogen
z=masa de aluminiu intrata in reactie
z=2*27*0.714/6=6.426 g Aluminiu
⇒Cuprul=3.574 g
Cu+HCl=nu reactioneaza
2Al+6HCl=2AlCl₃+3H₂
1mol....................22.4L
x moli...................8 L
x=8*1/22.4=0.357 moli Hidrogen
1mol.............................2g
0.357 moli....................y
y=0.357*2/1=0.714g Hidrogen
z=masa de aluminiu intrata in reactie
z=2*27*0.714/6=6.426 g Aluminiu
⇒Cuprul=3.574 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!