Răspuns :
se da : S1 rezolvare :
la = 10 cm = 0,1m F= mg = 0,5 kg inmultit ku 10N / kg = 5N
m = 500 g = 0,5 kg S = 0,1 inmultit ku 0,1 = 0,01 m (patrati)
P-? P = 5 / 0,01 m (patrati) = 500 Pa (pascali)
la = 10 cm = 0,1m F= mg = 0,5 kg inmultit ku 10N / kg = 5N
m = 500 g = 0,5 kg S = 0,1 inmultit ku 0,1 = 0,01 m (patrati)
P-? P = 5 / 0,01 m (patrati) = 500 Pa (pascali)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!