Răspuns :
Cl₂+H₂=2HCl
Masa molara HCl=1*1+1*35.5=36.5g
1mol...................36.5
5moli..................x
x=36.5*5/1=182.5g HCl
y=masa de clor
y=182.5*35.5*2/2*36.5=177.5 g Cl₂
Masa molara HCl=1*1+1*35.5=36.5g
1mol...................36.5
5moli..................x
x=36.5*5/1=182.5g HCl
y=masa de clor
y=182.5*35.5*2/2*36.5=177.5 g Cl₂
1mol....35,5g
5moli......x g
1 pe 5=35,5 pe x
x=5×35,5=177,5 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!