Răspuns :
Masa remorcii este m=1t=1000kg
Greutatea este G=m*g=1000*10=10 000N
Forta de frecare este 2% din greutate deci Fr=G*2/100=10 000*2/100=200N
Sub influenta fortei aplicate asupra remorcii, aceaste se deplaseaza uniform, deci forta aplicata este egala cu forta de frecare.
F=Fr=200N
Aceasta e si forta care intinde resortul cu Δl= 2cm adica Δl=0,02m
Dar F=K*Δl si
K=F/Δl=200/0,02=10000N/m
Sper ca nu am gresit la calcule. Verifica!
Succes!
Greutatea este G=m*g=1000*10=10 000N
Forta de frecare este 2% din greutate deci Fr=G*2/100=10 000*2/100=200N
Sub influenta fortei aplicate asupra remorcii, aceaste se deplaseaza uniform, deci forta aplicata este egala cu forta de frecare.
F=Fr=200N
Aceasta e si forta care intinde resortul cu Δl= 2cm adica Δl=0,02m
Dar F=K*Δl si
K=F/Δl=200/0,02=10000N/m
Sper ca nu am gresit la calcule. Verifica!
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!