👤

Pentru 5 kg de bomboane s-a plătit 281 lei.Cît costa 3 kg de astfel de bomboane?

Răspuns :

5kg...281lei
3kg...?lei
            R-s
281lei : 5kg=56,2lei(un kg)
56,2lei . 3=168,6lei (3kg de bomboane)
daca am scris ceva gresit scuzati sunt incepator




5kg...281lei
3kg...x lei
3kg x 281lei : 5kg=168,6 lei