👤

Pentru 5 kg de bomboane s-a plătit 281 lei.Cît costa 3 kg de astfel de bomboane?

Răspuns :

5kg...281lei
3kg...?lei
            R-s
281lei : 5kg=56,2lei(un kg)
56,2lei . 3=168,6lei (3kg de bomboane)
daca am scris ceva gresit scuzati sunt incepator




5kg...281lei
3kg...x lei
3kg x 281lei : 5kg=168,6 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari