Răspuns :
Doi motociclisti pornescsimultan, in acelasi sens , pe aceeasi sosea , cu vitezele v1=40 km/h si v2=60km/h.Distanta dintre punctele de plecare este d=50km. aflati momentul si locul intalnirii
Un corp aflat in Mişcare rectilinie uniformă parcurge în 10 secunde distanţa de 150m.
A) Calculaţi viteza cu care de deplasează corpul.
B)Determinaţi distanța parcursă în 10 minute.
C) Determinaţi în cât timp corpul parcurge distanţa de 5km.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!