Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Banuiesc ca acea valoare de 1 g/ml reprezinta densitatea apei. Eu in aceasta ipoteza voi rezolva.
Determinam masa de sare de bucatarie pura. Daca sarea de bucatarie are 10% impuritati insolubile, inseamna ca puritatea ei este 90%.
Daca in 100 g sare de bucatarie impurificata se gasesc 90 g sare de bucatarie pura
Atunci in 4 g sare de bucatarie impurificata se vor gasi x g sare de bucatarie pura
x = 4*90/100 = 3,6(g sare de bucatarie pura).
Aceasta este masa dizolvata md. Cunoscand si concentratia procentuala a solutiei obtinute prin dizolvare in apa, adica c% = 14%, se poate calcula masa solutiei ms.
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*3,6/14 = aprox. 25,714(g solutie sare de bucatarie 14%).
Masa de apa din aceasta solutie va reprezenta diferenta dintre masa solutiei ms si masa dizolvata md.
m H2O = ms - md = 25,714 - 3,6 = 22,114(g H2O).
Cunoscand densitatea apei ro = 1 g/ml, putem determina volumul de apa adaugat:
ro = m H2O/V, de unde V = m H2O/ro = 22,114/1 = 22,114(ml H2O).
Asta e parerea mea. Verifica si tu.
Banuiesc ca acea valoare de 1 g/ml reprezinta densitatea apei. Eu in aceasta ipoteza voi rezolva.
Determinam masa de sare de bucatarie pura. Daca sarea de bucatarie are 10% impuritati insolubile, inseamna ca puritatea ei este 90%.
Daca in 100 g sare de bucatarie impurificata se gasesc 90 g sare de bucatarie pura
Atunci in 4 g sare de bucatarie impurificata se vor gasi x g sare de bucatarie pura
x = 4*90/100 = 3,6(g sare de bucatarie pura).
Aceasta este masa dizolvata md. Cunoscand si concentratia procentuala a solutiei obtinute prin dizolvare in apa, adica c% = 14%, se poate calcula masa solutiei ms.
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*3,6/14 = aprox. 25,714(g solutie sare de bucatarie 14%).
Masa de apa din aceasta solutie va reprezenta diferenta dintre masa solutiei ms si masa dizolvata md.
m H2O = ms - md = 25,714 - 3,6 = 22,114(g H2O).
Cunoscand densitatea apei ro = 1 g/ml, putem determina volumul de apa adaugat:
ro = m H2O/V, de unde V = m H2O/ro = 22,114/1 = 22,114(ml H2O).
Asta e parerea mea. Verifica si tu.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!