👤

1,05 g de alchena necunoscuta aditioneaza 560 cm cubi de H2.
Determina formula moleculara a alchenei?


Răspuns :

Formula generala alchene: C(n)H(2n)
Masa C(n)H(2n)=12n+2n=14n

1 mol H2.....2 g......22,4L=22,4dm^3
                  x g.......560cm^3=0,56dm^3
x=(2*0,56)/22,4=0,05 g hidrogen

Ecuatia reactiei de aditie:

1,05 g    0,05g
CnH2n + H2 → CnH2n+2
14n          2

Aflam pe n: 1,05/14n=0,05/2
n=3

Alchena este C3H6 (propena) CH2=CH-CH3