👤

VĂ ROG E URGENT!!!!!!!!Pe apa unui râu curge cu viteza v1 = 1 m/s se află doua barci la distanta D=45m ce pornesc simultan una spre cealaltă cu vitezelevv1= 2m/s,in sensul de curgere al râului si respectiv v2=1,5 m/s in sens opus .După 6 secinde de la plecare ,din prima barcă se dă drumul unui porumbel ce zboară ,spre barca a doua cu viteza :v'=2,5m/s.După cat timp ajunge porumbelul la barca a doua???

Răspuns :

Viteza de apropiere a I barci = 2m/s+1m/s = 3m/s
Viteza de apropiere a II barci = 1,5m/s - 1m/s= 0,5m/s
Distanta parcursa de barca I = 6s x 3m/s = 18m
Distanta parcursa de barca a II = 6s x 0,5m/s =3m
Distanta ramasa = 45m- (18m+3m) = 45m-21m = 24m
Viteza porumbelului + viteza barcii II = 2,5m/s + 0,5m/s = 3m/s
Timpul= 24m / 3m/s = 8s

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari