Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Masa molara a C3H4O3 este 3*12 + 4*1 + 3*16 = 36 + 4 + 48 = 88(g/mol).
Daca in 88 g C3H4O3 se gasesc 48 g oxigen
Atunci in 100 g C3H4O3 se vor gasi x g oxigen
x = 48*100/88 = aprox. 54,54(g oxigen).
Deci procentul masic de oxigen in acidul piruvic este aprox. 54,54%, asadar varianta corecta de raspuns este varianta B)54,54%.
Asta este parerea mea.