👤

Un pahar este plin cu ulei.Se introduce in pahar un corp din fier, cu masa de 156g. Ce masa de ulei va curge din pahar?Densitatea uleiului: 800 kg\metrii cubi
Densitatea fierului: 7880 kg]metrii cubi


Răspuns :

156g= 0,156kg
Volumul corpului = 0,156kg / 7800kg/m cubi = 0,00002m cubi
Masa uleiului varsat  = 0,00002m cubi x 800kg/m cubi = 0,016kg