Răspuns :
Transformi fiecare masa in moli pt ca sti ca intr-un mol de orice subst se afla 6,023 * 10 la 23 molecule
a)x moli........3 * 6,023
1 mol.........6,023 x=3 adevarat,corect pt ca ai 3 moli HCl
b)1 mol..........6,023
y moli .........3 * 6,023 y=3 moli adevarat pt ca 132/44=3 moli CO2
c)1 mol......6,023
z mol.........3 * 6,023 z = 3 moli adevarat pt ca 67,2/22.4 = 3 moli O2
d)1 mol.......6,023
a moli........3 * 6.023 a=3 moli adevarat pt ca 51/17=3 moli NH3
a)x moli........3 * 6,023
1 mol.........6,023 x=3 adevarat,corect pt ca ai 3 moli HCl
b)1 mol..........6,023
y moli .........3 * 6,023 y=3 moli adevarat pt ca 132/44=3 moli CO2
c)1 mol......6,023
z mol.........3 * 6,023 z = 3 moli adevarat pt ca 67,2/22.4 = 3 moli O2
d)1 mol.......6,023
a moli........3 * 6.023 a=3 moli adevarat pt ca 51/17=3 moli NH3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!