Răspuns :
În loc de KMnO4/H2SO4 trebuie să fie K2Cr2O7/H2SO4.
Calculăm masa molară a compusului cu formula C6H12:
M C6H12 = 6*12 + 12 = 84
Calculăm câţi moli reprezintă cele 8.4 grame:
[tex] \frac{8.4}{84} = 0.1 \ moli \ C_6H_{12}[/tex]
Aflăm câţi moli de K2Cr2O7 de concentraţie 1/3M se află în 200 ml (0.2 L) soluţie:
1/3 moli K2Cr2O7 ........................... 1 L soluţie
x moli .............................................. 0.2 L soluţie
x= 1/15 (lăsăm sub formă de fracţie fiindcă se va simplifica mai târziu)
Reacţiile de oxidare posibile, pentru alchene:
R-C=C + 5[O] -> R-COOH + CO2 + H2O
R-C=C-R' + 4[O] -> R-COOH + HOOC-R'
R-C(C)=C-R' + 3[O] -> R-CO-C (cetonă) + R'-COOH
R-C(C)=C(C)-R' + 2[O] -> R-CO-C + R'-CO-C (două cetone)
(nu am mai adăugat atomii de hidrogen ca să fie mai clar modul în care sunt legaţi carbonii)
În cazul permanganatului de potasiu, trebuie să memorezi că dintr-un mol se obţin 3[O] (oxigen atomic).
Calculăm câţi moli de [O] se obţin din molii de K2Cr2O7 pe care i-am calculat mai sus (1/15):
1 mol K2Cr2O7 .................... 3[O]
1/15 moli .............................. x
x= 1/5 = 0.2 [O]
Acum, ştim că pentru oxidarea a 0.1 moli C6H12 s-au folosit 0.2 [O]. Aflăm cât se foloseşte pentru un singur mol: (evident, se înmulţeşte cu 10, dar de dragul explicaţiei scriu şi regula de trei)
0.1 moli C6H12 ................. 0.2 moli [O]
1 mol C6H12 .................... x
x = 2 [O]
Dacă te uiţi în reacţiile de oxidare a alchenelor pe care le-am scris mai sus, observi că 2[O] apare doar în dreptul compusului de la final. Acel 'R-C(C)=' reprezintă un atom de carbon legat printr-o dublă legătură de un alt carbon şi prin 2 legături simple de alţi doi carboni.
Compusul cu formula C6H12 care îndeplineşte acea structură este 2,3-dimetil 2-butena. Am lăsat structura acestuia şi reacţia în imaginea de mai jos.
Calculăm masa molară a compusului cu formula C6H12:
M C6H12 = 6*12 + 12 = 84
Calculăm câţi moli reprezintă cele 8.4 grame:
[tex] \frac{8.4}{84} = 0.1 \ moli \ C_6H_{12}[/tex]
Aflăm câţi moli de K2Cr2O7 de concentraţie 1/3M se află în 200 ml (0.2 L) soluţie:
1/3 moli K2Cr2O7 ........................... 1 L soluţie
x moli .............................................. 0.2 L soluţie
x= 1/15 (lăsăm sub formă de fracţie fiindcă se va simplifica mai târziu)
Reacţiile de oxidare posibile, pentru alchene:
R-C=C + 5[O] -> R-COOH + CO2 + H2O
R-C=C-R' + 4[O] -> R-COOH + HOOC-R'
R-C(C)=C-R' + 3[O] -> R-CO-C (cetonă) + R'-COOH
R-C(C)=C(C)-R' + 2[O] -> R-CO-C + R'-CO-C (două cetone)
(nu am mai adăugat atomii de hidrogen ca să fie mai clar modul în care sunt legaţi carbonii)
În cazul permanganatului de potasiu, trebuie să memorezi că dintr-un mol se obţin 3[O] (oxigen atomic).
Calculăm câţi moli de [O] se obţin din molii de K2Cr2O7 pe care i-am calculat mai sus (1/15):
1 mol K2Cr2O7 .................... 3[O]
1/15 moli .............................. x
x= 1/5 = 0.2 [O]
Acum, ştim că pentru oxidarea a 0.1 moli C6H12 s-au folosit 0.2 [O]. Aflăm cât se foloseşte pentru un singur mol: (evident, se înmulţeşte cu 10, dar de dragul explicaţiei scriu şi regula de trei)
0.1 moli C6H12 ................. 0.2 moli [O]
1 mol C6H12 .................... x
x = 2 [O]
Dacă te uiţi în reacţiile de oxidare a alchenelor pe care le-am scris mai sus, observi că 2[O] apare doar în dreptul compusului de la final. Acel 'R-C(C)=' reprezintă un atom de carbon legat printr-o dublă legătură de un alt carbon şi prin 2 legături simple de alţi doi carboni.
Compusul cu formula C6H12 care îndeplineşte acea structură este 2,3-dimetil 2-butena. Am lăsat structura acestuia şi reacţia în imaginea de mai jos.

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!