Răspuns :
Alchenele au formula generală [tex]C_nH_{2n}[/tex], iar reacţia este:
[tex]C_nH_{2n} + Br_2->C_nH_{2n}Br_{2}[/tex]
Datele problemei sunt date în mL şi mg, dar o să folosim L şi g, fiindcă rezultatul o să fie acelaşi.
Calculăm ce cantitate de produs de reacţie se obţine din 22.4 L alchenă (adică 1 mol):
2.24 L alchenă .............................. 20.2 g produs de reacţie
22.4 L alchenă .............................. x
x= 202 grame produs de reacţie
Am văzut mai sus ce formulă trebuie să aibă compusul rezultat: [tex]C_nH_{2n}Br_2[/tex]. Acesta conţine 2 atomi de brom, iar restul reprezintă masa alchenei.
M Br2 = 160
202 - 160 = 42 grame (masa alchenei)
Cum am spus şi la început, alchenele au formula generală [tex]C_nH_{2n}[/tex] deci masa 12n+2n = 14n.
14n=42
=> n=3 (C3H6-propenă)
[tex]C_nH_{2n} + Br_2->C_nH_{2n}Br_{2}[/tex]
Datele problemei sunt date în mL şi mg, dar o să folosim L şi g, fiindcă rezultatul o să fie acelaşi.
Calculăm ce cantitate de produs de reacţie se obţine din 22.4 L alchenă (adică 1 mol):
2.24 L alchenă .............................. 20.2 g produs de reacţie
22.4 L alchenă .............................. x
x= 202 grame produs de reacţie
Am văzut mai sus ce formulă trebuie să aibă compusul rezultat: [tex]C_nH_{2n}Br_2[/tex]. Acesta conţine 2 atomi de brom, iar restul reprezintă masa alchenei.
M Br2 = 160
202 - 160 = 42 grame (masa alchenei)
Cum am spus şi la început, alchenele au formula generală [tex]C_nH_{2n}[/tex] deci masa 12n+2n = 14n.
14n=42
=> n=3 (C3H6-propenă)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!