👤

Soricelul Jerry se afla la distanta de 5m de gaura salvatoare.Motanul Tom aflat in acel moment la distanta de 3m de Jerry il vede si alearga sa-l prinda cu viteza de V2=4 m/s.Considerand ca motanul,soricelul si gaura sunt pe aceasi dreapta aflati,cu ce viteza trebuie sa alerge Jerry pentru a scapa din ghearele lui tom

Răspuns :

Jerry se afla la distanta S₁ de gaura.
Tom se afla la S₂ de Jerry, deci la S₁+S₂ de gaura.
Spatiul pe care il parcurge Jerry cu viteza 1 in timpul t va fi:
S₁=v₁·t
Spatiul pe care il parcurge in acelasi timp t Tom este S₁+S₂.
S₁+S₂=v₂·t
Exprimam t din ambele ecuatii si egalam:
S₁/v₁=(S₁+S₂)/v₂
Exprimam viteza 1 a lui Jerry:
v₁=S₁·v₂/(S₁+S₂)=5·4/(5+3)=20/8=5/2=2,5m/s 


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari